Strona główna Aktualności

Aktualności

DYSKUSJA O PRZYSZŁOŚCI LOKALNYCH GRUP RYBACKICH 24/01/2013

Nowa Dęba gościła przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dyrektorów Departamentu PROW z Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, rybaków, samorządowców, osoby z NGO’s działające w ramach lokalnych grup rybackich. Okazją do spotkania wielu ludzi związanych z rybactwem śródlądowym była konferencja „Lokalne grupy rybackie – łączymy siły” organizowana przez Lokalną Grupę Rybacvką Puszczy Sandomierskiej. Dyskusja o działalności LGR-ów w nowym okresie programowania wydawać by się mogła przedwczesna, bo część tych grup działa zaledwie od kilkunastu miesięcy, ale ponieważ toczą się prace nad nowymi programami operacyjnymi, postanowiliśmy się włączyć do tej dyskusji.

W pierwszej części środowej konferencji w nowodębskim SOK-u zaprezentowaliśmy dotychczasowe działania naszej – LGR Puszczy Sandomierskiej, LGR Starzawa (podkarpackie) i LGR Świętokrzyski Karp (świętokrzyskie). Z przedstawionych informacji wyłania się obraz wewnętrznej konsolidacji LGR-ów, poprawy skuteczności w pozyskiwaniu środków, angażowania coraz to nowych beneficjentów do udziału w projektach. Ze swej strony podkreśliłem takie zalety jak otrzymanie zaliczki na projekty, wysokość dofinansowania, czy szybkość oceny wniosków (w porównani z innymi programami).

Warto tu dopowiedzieć, że z dostępnych 11,3 mln zł dla beneficjentów naszego LGR-u zakontraktowaliśmy już 35% środków, co jest dobrym wynikiem. Po pieniądze sięgnęli rybacy – na samochody z basenami do sprzedaży bezpośredniej, na małą infrastrukturę rekreacyjną w gospodarstwach (np. wiaty widokowe), samorządy – np. rewitalizacja zalewu (to w Nowej Dębie), mała infrastruktura turystyczna, parafia – izba regionalna (Dzikowiec), przedsiębiorcy - zagospodarowanie poddasza na pokojowe hotelowe (Restauracja „Dębianka”).

Oceny dotychczasowej działalności podkarpackich LGR-ów dokonali dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Wiesław Baranowski i jego zastępca Mariusz Bednarz. Ocena ta miała charakter techniczny, ale nie brakło także podpowiedzi na przyszłość: właściwe rozumienie kwalifikowalności projektów przez beneficjentów, konieczność dostarczania niezbędnych załączników, wykorzystanie przez beneficjentów biur LGR do pomocy w przygotowaniu wniosków.

Bardzo ważny głos w dyskusji nad przyszłością LGR-ów zabrał zastępca dyrektora Departamentu Rybołówstwa w MRiRW Janusz Wrona. Zmienia się podejście Unii Europejskiej do przekazywania środków na obszary zależne od rybactwa w ten sposób, że mobilizuje się LGR-y do wchłaniania Lokalnych Grup Działania, aby zintensyfikować wysokość pomocy. Wiadomym już jest, że nastąpi nowy wybór LGR-ów, prawdopodobnie tym razem w regionach. „Starym” LGR-om daje się fory w postaci bonusa za doświadczenie. Zwiększy się pewnie wskaźnik rybackości, dalej będzie obowiązywać spójność geograficzna.

O gospodarce karpiowej monograficzny wykład wygłosił Tomasz Kulikowski ze Stowarzyszenia Rozwoju Rynku Rybnego. Z tej ciekawej prelekcji wynika, że przyrostu produkcji karpia już się nie przewiduje, dużym osiągnięciem będzie stabilizacja tej produkcji. Dla rybaków padły cenne rady o promocji swojej produkcji, zwiększaniu produkcji przetworzonej (filet, tuszki karpiowe).

W dyskusji, która zakończyła konferencję pojawiła się teza o zintensyfikowaniu promocji karpia, jako opowieści o rybie, która żyje w naturalnych warunkach, że tę rybę kupując inwestujemy w środowisko naturalne (głos Piotra Warzechy, rybaka). Ważnym jest też informacja o potrzebie dotarcia do konsumenta z nowymi produktami obok karpia żywego. No i to co było dla nas istotne: LGR-y to ważny element wsparcia dla środowisk związanych z rybactwem, środowisk lokalnych, NGO’sów (Tadeusz Bałata, rybak). Dodać tylko można, że na konferencję zaproszeni zostali także rybacy z Zaklikowa, bardzo mocnego ośrodka rybackiego, który liczy na środki unijne w kolejnym rozdaniu. 

                              Wiesław Ordon

 Prezes LGR Puszczy Sandomierskiej

 

                                                                                                                                                                                                                                                                         

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 

wstecz

Kontakt:

Biuro Stowarzyszenia
ul. M. Reja 7
39-460 Nowa Dęba
tel :  15 814 21 97

NIP: 8672207668 REGON:180530965

Zapraszamy:

Pn. - Pt.  7 ºº- 15 ºº *

* Po telefonicznym uzgodnieniu możliwość konsultacji w wygodnym dla Państwa terminie !!

Nr rachunku: 96 9434 1083 2003 1300 0882 0001

Napisz do nas

OBSZARY DZIAŁANIA

Gmina Baranów Sandomierski

baranowsandomierski.pl

Gmina Bojanów

bojanow.pl

Gmina Dzikowiec

http://gminadzikowiec.pl/

Gmina Gorzyce

http://www.gminagorzyce.pl/

Gmina Grębów

grebow.com.pl 

Gmina Janów Lubelski

www.janowlubelski.pl

Gmina Kolbuszowa

www.kolbuszowa.pl

Gmina Modliborzyce

www.modliborzyce.pl

Gmina Nowa Dęba

nowadeba.pl

Gmina Potok Wielki

www.potokwielki.pl

Gmina Radomyśl nad Sanem

www.radomysl.pl

Gmina Zaklików

www.zaklikow.pl

Gmina Zaleszany

www.zaleszany.pl

 

Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej” realizuje Strategię Rozwoju Lokalnego Kierowanego Przez Społeczność współfinansowaną ze środków Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020

   

Realizacja:Ideo CMS Edito Powered by: