Zarząd Stowarzyszenia LGR Puszczy Sandomierskiej:
1. Wiesław Ordon – Prezes Zarządu
2. Leszek Surdy – Wiceprezes Zarządu
3. Jan Brzozowski – Wiceprezes Zarządu
4. Agnieszka Kobylarz – Sekretarz Zarządu
5. Adam Kuziora – Członek Zarządu
6. Krystyna Kozieja – Członek Zarządu
7. Krzysztof Wójcicki – Członek Zarządu
Dyrektor Biura LGR: Marcin Flis
Działania związane z założeniem LGR, a następnie opracowaniem LSROR, zainicjowane były przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba - Wiesława Ordona, poprzez zorganizowanie spotkania informacyjnego dotyczącego opracowania wspólnej, partnerskiej inicjatywy dotyczącej rozwoju obszarów rybackich. Spotkanie to odbyło się w dniu 10 czerwca 2009 r. w Nowej Dębie i uczestniczyli w nim przedstawiciele sąsiednich samorządów oraz osoby zajmujące się chowem i hodowlą ryb oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie tj. Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich w Rzeszowie p. Mariusz Bednarz oraz p. Piotr Karnas zajmujący się wdrażaniem Osi 4 PO Ryby na obszarze woj. Podkarpackiego, liderzy organizacji społecznych zainteresowanych uczestnictwem w LSROR. Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego przedstawili założenia programu PO Ryby, zachęcając do organizacji partnerstwa gmin, podmiotów gospodarczych i organizacji społecznych. Spotkanie to rozpoczęło również proces budowy partnerstwa organizacji i instytucji z terenu przyszłego działania LGR.
Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej” zostało zarejestrowane 21 grudnia 2009 r. Terenem działania LGR początkowo był obszar pięciu sąsiadujących ze sobą gmin: Baranowa Sandomierskiego, Bojanowa, Dzikowca, Grębowa, Nowej Dęby. Gminy te położone są w północnej części Województwa Podkarpackiego na terenie dawnej Puszczy Sandomierskiej i stanowią spójny, powiązany ze sobą terytorialnie, przyrodniczo, gospodarczo, kulturalnie, a także historycznie obszar, którego mieszkańcy i lokalne instytucje ściśle współpracują ze sobą na wielu płaszczyznach, ze szczególnym wskazaniem na rozwijający się sektor rybacki. W 2011 roku Stowarzyszenie podpisało z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi umowę dotyczącą realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju Obszaru Rybackiego.
Od 2015 roku LGR Puszczy Sandomierskiej obejmuje obszar 13 gmin położonych na pograniczu Podkarpacia i Lubelszczyzny, są to gminy: Kolbuszowa, Dzikowiec, Baranów Sandomierski, Nowa Dęba, Grębów, Gorzyce, Bojanów, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Zaklików, Potok Wielki, Modliborzyce, Janów Lubelski.
Stowarzyszenie o nazwie Lokalna Grupa Rybacka Puszczy Sandomierskiej, zwana dalej Lokalną Grupą Rybacką (LGR), jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych mającym na celu:
-
Działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów tradycyjnie związanych z chowem i hodowlą ryb.
-
Opracowanie i realizację Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru rybackiego w rozumieniu ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury na lata 2021–2027.
-
Opracowanie i wdrożenie w ramach Strategii rozwoju lokalnego kierowanej przez społeczność niedyskryminujących i przejrzystych procedur wyboru oraz obiektywnych kryteriów wyboru operacji, które pozwalają uniknąć konfliktów interesów, gwarantują, że co najmniej 50% głosów w decyzjach dotyczących wyboru pochodzi od partnerów niebędących instytucjami publicznymi i umożliwiają wybór w drodze procedury pisemnej.
-
Aktywizowanie społeczności lokalnych do wzięcia udziału w procesie zrównoważonego rozwoju obszarów zależnych od rybactwa, leżących na obszarze Lokalnej Grupy Rybackiej.
-
Pozyskiwanie partnerów oraz innych źródeł finansowania działań Stowarzyszenia oraz przygotowywanie i realizacja innych projektów współfinansowanych w ramach programów pomocowych oraz innych środków Unii Europejskiej.
-
Promocja obszarów tradycyjnie związanych z chowem i hodowlą ryb oraz gmin położonych na obszarze działania LGR.
-
Organizowanie szkoleń, podnoszenie kwalifikacji zawodowych i rozwój przedsiębiorczości.
-
Podnoszenie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa przez rozwój turystyki i małej infrastruktury.
-
Regeneracja osad i wiosek z głęboko zakorzenioną działalnością związaną z chowem i hodowlą ryb.
-
Podejmowanie i wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska.
-
Podejmowanie działań w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
-
Kształtowanie postaw otwartych na wiedzę i innowacje.
-
Integrację mieszkańców obszaru LGR.
-
Wspieranie rozbudowy infrastruktury służącej rozwojowi LGR.
-
Promocja i rozwój gmin tworzących LGR.
-
Propagowanie rozwoju intelektualnego dzieci i młodzieży.
-
Wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej oraz turystyki i krajoznawstwa.
-
Propagowanie idei zdrowego rozwoju życia.
-
Wspieranie akcji charytatywnych.